Backlink Stratejisi Oluşturma

Seo çalışmasını genel olarak 2’ye ayırabiliriz. İç Seo çalışması ve Dış seo çalışması. bugün ele alacağımız konu backlink stretejisi olduğu için de Dış Seo üzerinde duracağız. Backlink almak için sitenizin belli bir süreyi doldurmuş ve içeriğinin de dolu dolu olması gerekmektedir. Çünkü backlink’in ana mantığı şudur. Eğer A sitesi B sitesini beğenip kendi sitesi üzerinde yer veriyorsa, yani backlink veriyorsa, B sitesinden beklenen özellikler vardır, bunlar;

 • Kapsamlı bilgi kaynağı olması,
 • Beli bir kitlesi olması veya potansiyel taşıması,
 • Gerçekten yararlı ve insanların ihtiyaçlarını karşılayacak içerikler üretilmesi

gibi maddeleri sıralayabiliriz. Bu maddelere bir çok ek yapılabilir, önemli olan buradan mantığı anlayabilmek.

Yani backlink için önce İç seo çalışmanızın çok iyi bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Peki bunların hepsi tamam hallettik diyoruz ve hep beraber strateji oluşturuyoruz.

Nerelerden Backlink Almalıyım?

İnternet ortamında kullanıcılara ulaşabileceğiniz her yer bir backlink kaynağıdır.

 • Sosyal medya
 • Forum siteleri
 • Sektörünüzle alakalı İnternet Siteleri
 • Youtube Videoları
 • G+ hesapları
 • Dizin Siteleri

Örnekler üzerinden gideceğiz bundan sonra alacağınız strateji konusunda. Ondan önce,

Backlink İçin Hangi Seo Araçları Kullanılmalı

Backlink için şuan tüm dünyada kullanılan ve sektörün lideri konumundaki tool Ahrefs‘tir. Bu tool ile çok sağlıklı stratejiler oluşturabilirsiniz. Örneğin bir siteden backlink alcaksınız. Ahrefs ile taradıktan sora o sitenin daha önce hangi sitelere backlink verdiğini tespit edip, zararlı sitelerden link aldığını görüp vazgeçebilir veya kaliteli sitelerle ilişkisi olduğunu görüp backlink alabilirsiniz. Bu sadece bir özelliği olup bir çok açıdan bize farklı bir analiz deneyimi sunan müthiş tool’u denemenizi tavsiye ederiz.

Örneğin özel bir klinğiniz var ve kliniğinize ait 7 hastalığı tedavi ettiğinizi sunan 1 sağlık siteniz var. En baştan gidersek ve ileriyi düşünerek gidersek. Bu 7 hastalık için ayrı web siteleri açmanız ilerideki backlink çalışmalarınız için çok yararlı olacaktır. Sosyal medya hesabı da aynı şekil her web sitesine özel olmalıdır.

Ana siteniz daha sonraları bu 7 siteden beslenebilir, ancak asla bu 7 sitenin amacı backlink olmamalı bu siteler kullanıcılarınızın gerçekten ihtiyacını karşılayacak tasarımı özgün, içeriği özgün web siteleri olmalı ve sektörde kendi ilgili kelimelerinde sıralamaya çıkma gayreti içinde olmalı. Ana siteniz için backlink alırken dikkat edeceğiniz kriterler;

 • Backlink veren sitenin Yaşı,
 • İçerik sayısı,
 • Web Sitesinin Tasarımı
 • Google kurallarına göstermiş olduğu dikkat ve düzenleme
 • Daha önce backlink verdiği sitelerin kalitesi

eğer bu site warez,+18 diye tabir ettiğimiz abuk sitelere backlink verdiyse bu siteden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu sizin sitenize zarar verebilir. Çoğu black seo çalışması bu şekilde oluşturulmaktadır.

Ahrefs yardımı  ile bu maddeleri kolayca kontrol edip, en uygun siteyi bulabilirsiniz. Bu anlattığımız web sitelerinden alınacak link çalışmasına yönelik bir çalışmaydı. Son olarak;

Forum Backlink Nasıl Alınmalıdır?

Forumlar çok değerlidir, ancak mantıklı ve disiplinli kullanmak gerekir, aksi halde sitenizi uçurumdan aşağı atmış olabilir ve google’ın verdiği spam cezalardan birine yakalanabilirsiniz.

Örneğin sağlık siteniz var ve bir çok hastalıkta da tedavi veriyorsunuz. Ve sitenizdeki konular hakkında da bilginiz var gelen soruları hemen cevaplayabiliyorsunuz diyelim.  Google‘da “Varislerim var nasıl kurtulabilirim”, “Varisler için doktor tavsiyesi var mı?” tarzında arattığınızda bu şekilde forumlarda veya sözlüklerde konu açmış bir sürü kişiye ulaşabilirsiniz.

Bu konulara cevap yazmak çok önemli, o yüzden yazacağınız cevap çok etkili backlink için yazılmamış olmalı. Mesela bir hasta gibi yazabilirsiniz. Ben buradaki doktora tedavi oldum siz de bir göz atabilirsiniz gibi veya. Buradaki kliniğimde bu hastalıklara çözüm sunuyoruz. 20 yıldır aktif klinğimize sizi de bekleriz gibisinden. Hayal dünyanızı kullanıp daha iyi bir strateji belirleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp