Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama Metodları

Gelişen teknoloji, hızlı yayılan mobil cihazlar alışkanlıklarımızı tümüyle değiştirdi. Artık gazeteleri internetten okuyor ve alış verişlerimizi yine bu kanal vasıtasıyla yapmaktayız. Bu değişimi fark eden kurumların interaktif pazarlamaya daha fazla eğildiklerini görüyoruz. Radyo – Televizyon, Gazete, Dergi, Bilboard v.b reklamlarının yerini artık Sosyal Medya ve Google Adwords Reklamları, E-Mail Marketing, Web Pazarlama araçlarına bırakmış durumda.

Web Sitelerini muhteşem pazarlama enstrümanları ile etkili bir şekilde kullanarak son tüketiciye ulaşabiliyor ve onlarla sağlıklı bir iletişim kurabiliyoruz. Kurduğumuz bu iletişimde karşımıza çıkan davranış analizlerini toplayarak bir sonraki pazarlama stratejilerimizde veya kampanyalarımızda daha yüksek verim almak adına kullanıyoruz.

Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Şart!

Bu konuda yüzlerce yazı yayınladık ve altını bir kez daha doldurmak istiyoruz. Eğer web siteniz mobil ekranlarda doğru görüntülenmeyecek olursa potansiyel müşterilerinize sağlıklı bir içerik sunmuş olmayacaksınız. Ziyaretçilerinizin %85’i web sitenizi mobil cihazlardan görüntüleceyecek. Bu konuda hem Google’ın bize sunmuş olduğu bilgilere hem de Google Adwords reklamlarımızdaki istatistiki bilgilere dayanarak söylüyoruz.

Google aramalarında mobil arama sonuç önceliği yazımızı buradan okumanızı tavsiye ederiz.

İçerik Pazarlaması

İçerik Kraldır! Web sitelerinizde hastalarınız için en doğru bilgileri sunmalı ve bunu düzenli bir hale getirmelisiniz. Peki bu ne demek? Paylaşımlarınızın içerisinde etkili ve konuyla ilgili görseler seçmeli, videolar ile desteklemelisiniz. Yazılarınızın SEO kurallarına uygun olarak düzenlemelisiniz.

Ayrıca sağlık sektörüne özel tüm hizmetlerimiz için linke tıklayınız.

Doktorlara Özel Web Sitesi Nasıl Dizayn Edilmeli

Web tasarımın temelinde dikkat edilmesi gereken kilit noktalardan birine değinmek istiyoruz; mobil uyumluluk. Web siteniz mobil uyumlu değilse ve mobil cihazlarda web versiyonundaki gibi iyi bir performans sergilemiyorsa (içerik ve görsel olarak) cep telefonlarından ya da tabletlerden size ulaşan potansiyel müşterilerinizi çoktan kaçırdınız demektir. İstatistiklerimize göre Google Adwords reklamlarından gelen müşterilerimizin %85’i web sitemizi mobil ekranlardan izlemekte. Bu veriden yola çıkarak mobil web sitesine sahip olmamızın ve içeriklerimizin doğru konumlandırılmasının ciddi önem teşkil ettiğidir.

Özel muayenehane ya da kliniklerin web sitelerini incelediğimizde hem mobil hem de web versiyonlarında ciddi sorunlar barındırdığını gördük. Modern olmayan ve çok eski tasarımlara sahip doktor siteleri iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturamaz. Hastalık adıyla ya da isminizle size ulaşan internet kullanıcısına iyi bir araştırma deneyimi yaşatmalısınız. Özetle web sitenizin düzenli olarak güncellenmesi ve görseler, kendinize ya da operasyonlarınızı ait videolar ile desteklenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya’nın Önemi

İkinci bir önemli nokta sosyal medya… Sosyal medya hesaplarınızın da web sitenizle entegre yani her bir içeriğinizin sosyal medya kullanıcısının da erişebileceği ya da paylaşımda bulunabileceği şekilde doğru konumlandırması yapılarak oluşturulmalı. Nihayi potansiyel müşterinizin neticede son güncel ve kliniğiniz hakkında bilgileri web siteniz aracılığıyla alacağını unutmayın.

Web sitenize ulaşan hastalarınızın sizinle hızlı bir şekilde etkileşime geçmesi için “hızlı formlar” ya da “Şimdi Randevu Al” gibi hızlı aksiyon butonlarının doğru konumlandırmalarının da yapıldığından emin olmalısınız. Bu konuda profesyonel destek almanızı öneririz. Ek olarak kliniğinizin doğru adres bilgisi ve en geçerli güncel bilgileri barındıran bir içerik puanınızı arttıracaktır.

Hastalarınıza güven vermek istiyorsanız onlara diplomanızı göstermek yerine, yapmış olduğunuz işlerin fotoğraflarını paylaşarak yapabilirsiniz. Fotoğraf ya da videolarınızdaki samimiyet yeteneklerinizi üstün kılacaktır.

Sağlık Sektörüne Özel Dijital Pazarlama Hizmetimiz İçin

Sağlık Sektörü İçin Dijital Pazarlama

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurumların teknolojik yatırımlarını iyileştirdiklerini ve bu alanda daha fazla farklılaşmaya gittiklerini görüyoruz. Sosyal medya üzerinden son kullanıcıya ulaşmaya çalıştıklarını verilen reklamlardan takip etmekteyiz. Fakat nihai müşteriye ulaşmada teknik ve görsel anlamda çok da iyi bir durumda olmadıklarını gözlemliyoruz. Kurgusu ve planlaması iyi yapılmamış paylaşımların son kullanıcı ile doğru bir temas sağlayamacağını biliyoruz. Ayrıca sürekliliği sağlayamadıkları da bir diğer handikap.

Aynı durum Google Adwords reklamları için de geçerli. Sürdürülebilir uzun vadeli planları olmayan ve reklam harcamalarının düzensiz oluşu nihai tüketicide olumsuz bir etki bırakacaktır. Bu durumu yazının ilerleyen bölümlerinde açıklamaya çalışacağız. Eğer Google sayfa sıralamasında iyi bir yerde değilseniz ve rakiplerinizin düzenli olarak reklamlarını görüyorsanız bu durumda müşteri kaybetmeniz olası bir durum. Müşteriniz her zaman tek tıklamada sizi aramayabilir. Bu sebeple bütçenizi doğru planlamalı ve rakiplerinizle mücadele edebilmek adına sürdürülebilir dijital pazarlama planına ihtiyacınız var demektir.

Sağlık Sektöründe Google Reklamlarının Önemi

Sağlık hizmetlerinde dijital reklamlar, sağlık hizmeti arayan kişiler arasında güçlü ve ekonomik bir köprü kurar. Kurumunuzun marka değerini ve bilinirliliğini arttırmak için dijital yatırımlarınızı profesyonel ellere bırakmanızı tavsiye ederiz.

Potansiyel hasta kitlenizin karşısına güçlü bir dijital strateji ile; iyi ve sürekli güncellenen bir web sitesi, arama motoru optimizasyonu yapılmış, sosyal medya hesaplarıyla tam entegre çalışan, sosyal medya paylaşım kurgusu ve reklamları dizayn edilmiş ve sürekli takip edilen, Adwords reklamları ile desteklenen bir web sitesi ile çıkmalısınız.

Aktif internet kullanıcı kitlesinin günden güne artması ve artık müşterilerinizin sizi sadece internette araması (inbound) bu alanda yapacağınız dijital yatırımların meyvelerini çok kısa sürede toplayacağınızı garanti edebiliriz. Özel hastane ve diğer medikal kuruluşların artık daha fazla vakit kaybetmeden dijital alanda yer almalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Özetle, Google Adwords, Facebook ve diğer sosyal medya reklamları, SEO uyumlu içerik pazarlaması ve dijital medya stratejilerimiz ile sağlık kuruluşlarına stratejik hizmetler sunmaktayız.

Hizmetlerimizi Yakından İncelemek İçin: https://www.dijiseo.com/saglik-sektorune-ozel-dijital-pazarlama/

Google Analytics İle Hedef Kitle Oluşturma

Sadece web ortamında değil aslında gerçek hayatta da kitle oluşturmak önemlidir. Biz bu gün web site sahipleri için neden önemli onu inceleyeceğiz.

Hedef kitle oluşturmadaki mantık web sitenize gelen ziyaretçileri kaydetmektir. Bunu da tarayıcı çerezleri ile veya JavaScript kodu ile yapabiliyoruz.

Hedef kitle oluşturmak için en önemli 2 şeye ihtiyacımız var.

 1. Google Analytics Kodu
 2. Facebook Pixel Kodu

Tüm hazırladığınız sitelere bu kodları koymanız önemli, rekabetin çok yüksek olduğu günümüzde, ekmeğin aslanın midesini geçtiği bu günlerde kimse potansiyel müşterisini kaçırmak istemez. Kaçtıysa da çözümler aranırken aynı zamanda kaçanları tekrar ikna edebilmek için bu hedef kitleler remarketing reklamları kullanılmak üzere ayarlanır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hedef kitle sadece müşterilerimize ulaşmak için değil bir de ters mantıkta düşünürsek istemediğimiz kişileri de hedef olarak belirleyebiliriz. Mesela Google adwords reklamlarınıza saldırı yapılıyor ne yapmalıyım? Diye düşünüyorsunuz.

Yapmanız gerekenler çok basit aslında; Saldırı yapan kişileri analiz edip özelliklerini bilmeniz gerekir ve analiz edilip çözülemeyecek özellikte bir Adwords reklam saldırısı da yoktur. Ayrıca Google bu saldırıları kendi sisteminde geçersiz tıklama olarak saymakta ve bu durumda da boşuna ödeme yapmamaktasınız. Ancak sinek ufak olsa da mide bulandırıyor. Gelelim bizim yapacaklarımıza.

Oluşturulacak Hedef Kitleler

 • 3 saniyeden az sitede kalanlar.
 • Sitenize 2’den fazla oturum açmış olanlar.

Üstteki 2 kitle aslında yeterli olur çoğu zaman ancak dediğimiz gibi, detaylı incelendikten sonra, ona göre hedef kitle oluşturulmalıdır.

Hedef kitlelerimizi oluşturduktan sonra adwords paneline gidip (Adwords ve Google Analytics bağlantınızın yapılmış olması gerekiyor) “Hedef Kitleler” kısmından oluşturduğunuz kitleyi “Hariç Tutulan” bölümüne eklemeniz gerekiyor. Bu şekilde Adwords arama ağına yapılan saldırıdan kurtulabilirsiniz. Gelelim adım adım Google Analytics ile hedef kitle oluşturma işlemine.

 1. Google Analytics’te oturum açıyoruz.
 2. Sol altta çark simgesine tıklayıp ayarlara gidiyoruz.
 3. İzleme bilgileri > Veri Toplama diyoruz.
 4. Yeniden Pazarlama kısmı aktif değilse aktif yapıyoruz.
 5. Kitle Tanımları > Kitleler kısmına gidiyoruz.
 6. +Yeni Kitle butonuna tıklıyoruz.
 7. Kitle tanımı kısmından istediğinizi seçiyorsunuz, ben Tüm kullanıcıları seçeceğim bu örnekte.
 8. Üyelik süresi, kısmı kullanıcıyı kaç gün hedef kitleniz içinde tutacağınızı belirtmekte, duruma göre değişmekle birlikte 45 idealdir.
 9. Kitle adı belirtiyoruz ve sonraki adıma geçiyoruz.
 10. Kitle hedefleri kısmından bağlı olan Google Adwords hesabınızı işaretliyorsunuz.
 11. Yayınla dedikten sonra kitleniz oluşuyor.

Oluşan kitleyi adwords panelinden “Kitleler” bölümünden görebilir, bu kitleye özel reklamlar oluşturabilirsiniz.

Google Adwords Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nasıl Yapılır?

Remarketing yapmak çok önemlidir, özellikle e-ticaret siteleri için satın almadan çıkan veya sepete eklemiş ama satın alma gerçekleştirmemiş olan kullanıcıları Google Analytics yardımıyla kolayca hedef kitlesi altında toplayıp bu kitleye özel reklamları oluşturabiliriz.  Yeniden Pazarlama reklamları sadece Google Adwords ile değil Facebook Pixel ile de yapılmaktadır. Remarketing reklamlarının maliyeti diğer reklam modellerine göre daha düşüktür.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Reklam Modelleri

 • Arama ağı reklamlarına yönelik olan
 • Video reklamları için remarketing
 • Müşteri listeleri yükleyerek remarketing yapmak.
 • Görsel Reklamlar ile Remarketing yapmak.

Müşteri Listeleri İle Remarketing

Web sitenizdeki formlardan vs. topladğınız mail veya telefon numaralarına ait kişileri GooGoogle Adwords ve Facebook reklam hesabınıza yükleyerek onlara özel reklam çıkmanıza olanak sağlanır. Adwords’te mail reklamlarınıda bu mail adreslerine gösterebilirsiniz. Ancak mail adreslerine görüntülü reklam yapma şansınız yoktur. Bu şekilde görüntülü reklam için Facebook kullanmalısınız.

Görsel Reklamlar ile Yeniden Pazarlama

Bu kategoride reklam oluşturmak için daha önce anlattığımız Google Analytics İle Hedef Kitle Oluşturma adlı konumuza bakmalısınız. Çünkü ihtiyacınıza göre kitle belirleyip ona göre remarketing çalışması yapılmalıdır. Sitenize gelen ziyaretçileri filitreleyeip hazırladığınız görsel tasarımları gösterip tekrar kazanım sağlamayı hedeflemelisiniz.

Backlink Stratejisi Oluşturma

Seo çalışmasını genel olarak 2’ye ayırabiliriz. İç Seo çalışması ve Dış seo çalışması. bugün ele alacağımız konu backlink stretejisi olduğu için de Dış Seo üzerinde duracağız. Backlink almak için sitenizin belli bir süreyi doldurmuş ve içeriğinin de dolu dolu olması gerekmektedir. Çünkü backlink’in ana mantığı şudur. Eğer A sitesi B sitesini beğenip kendi sitesi üzerinde yer veriyorsa, yani backlink veriyorsa, B sitesinden beklenen özellikler vardır, bunlar;

 • Kapsamlı bilgi kaynağı olması,
 • Beli bir kitlesi olması veya potansiyel taşıması,
 • Gerçekten yararlı ve insanların ihtiyaçlarını karşılayacak içerikler üretilmesi

gibi maddeleri sıralayabiliriz. Bu maddelere bir çok ek yapılabilir, önemli olan buradan mantığı anlayabilmek.

Yani backlink için önce İç seo çalışmanızın çok iyi bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Peki bunların hepsi tamam hallettik diyoruz ve hep beraber strateji oluşturuyoruz.

Nerelerden Backlink Almalıyım?

İnternet ortamında kullanıcılara ulaşabileceğiniz her yer bir backlink kaynağıdır.

 • Sosyal medya
 • Forum siteleri
 • Sektörünüzle alakalı İnternet Siteleri
 • Youtube Videoları
 • G+ hesapları
 • Dizin Siteleri

Örnekler üzerinden gideceğiz bundan sonra alacağınız strateji konusunda. Ondan önce,

Backlink İçin Hangi Seo Araçları Kullanılmalı

Backlink için şuan tüm dünyada kullanılan ve sektörün lideri konumundaki tool Ahrefs‘tir. Bu tool ile çok sağlıklı stratejiler oluşturabilirsiniz. Örneğin bir siteden backlink alcaksınız. Ahrefs ile taradıktan sora o sitenin daha önce hangi sitelere backlink verdiğini tespit edip, zararlı sitelerden link aldığını görüp vazgeçebilir veya kaliteli sitelerle ilişkisi olduğunu görüp backlink alabilirsiniz. Bu sadece bir özelliği olup bir çok açıdan bize farklı bir analiz deneyimi sunan müthiş tool’u denemenizi tavsiye ederiz.

Örneğin özel bir klinğiniz var ve kliniğinize ait 7 hastalığı tedavi ettiğinizi sunan 1 sağlık siteniz var. En baştan gidersek ve ileriyi düşünerek gidersek. Bu 7 hastalık için ayrı web siteleri açmanız ilerideki backlink çalışmalarınız için çok yararlı olacaktır. Sosyal medya hesabı da aynı şekil her web sitesine özel olmalıdır.

Ana siteniz daha sonraları bu 7 siteden beslenebilir, ancak asla bu 7 sitenin amacı backlink olmamalı bu siteler kullanıcılarınızın gerçekten ihtiyacını karşılayacak tasarımı özgün, içeriği özgün web siteleri olmalı ve sektörde kendi ilgili kelimelerinde sıralamaya çıkma gayreti içinde olmalı. Ana siteniz için backlink alırken dikkat edeceğiniz kriterler;

 • Backlink veren sitenin Yaşı,
 • İçerik sayısı,
 • Web Sitesinin Tasarımı
 • Google kurallarına göstermiş olduğu dikkat ve düzenleme
 • Daha önce backlink verdiği sitelerin kalitesi

eğer bu site warez,+18 diye tabir ettiğimiz abuk sitelere backlink verdiyse bu siteden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu sizin sitenize zarar verebilir. Çoğu black seo çalışması bu şekilde oluşturulmaktadır.

Ahrefs yardımı  ile bu maddeleri kolayca kontrol edip, en uygun siteyi bulabilirsiniz. Bu anlattığımız web sitelerinden alınacak link çalışmasına yönelik bir çalışmaydı. Son olarak;

Forum Backlink Nasıl Alınmalıdır?

Forumlar çok değerlidir, ancak mantıklı ve disiplinli kullanmak gerekir, aksi halde sitenizi uçurumdan aşağı atmış olabilir ve google’ın verdiği spam cezalardan birine yakalanabilirsiniz.

Örneğin sağlık siteniz var ve bir çok hastalıkta da tedavi veriyorsunuz. Ve sitenizdeki konular hakkında da bilginiz var gelen soruları hemen cevaplayabiliyorsunuz diyelim.  Google‘da “Varislerim var nasıl kurtulabilirim”, “Varisler için doktor tavsiyesi var mı?” tarzında arattığınızda bu şekilde forumlarda veya sözlüklerde konu açmış bir sürü kişiye ulaşabilirsiniz.

Bu konulara cevap yazmak çok önemli, o yüzden yazacağınız cevap çok etkili backlink için yazılmamış olmalı. Mesela bir hasta gibi yazabilirsiniz. Ben buradaki doktora tedavi oldum siz de bir göz atabilirsiniz gibi veya. Buradaki kliniğimde bu hastalıklara çözüm sunuyoruz. 20 yıldır aktif klinğimize sizi de bekleriz gibisinden. Hayal dünyanızı kullanıp daha iyi bir strateji belirleyebilirsiniz.

İç (On-Page) SEO Nedir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Seo çalışmalarının ilk adımı İç Seo Optimizasyonu yapmaktan geçmektedir. Yeni bir web sitesi açarken iç seo kurallarına dikkat etmek çok önemlidir. İç seo’yu binanın zemini gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar sağlam olursa o kadar yukarı kat çıkabilirsiniz. İç seo stratejiniz zamanla tecrübelerinize göre sağlamlaşır, yani zamanında yaptığınız yanlışlar veya ileride keşke ilk başta böyle değil de şöyle yapsaydım dediğiniz şeyleri yeni kuracağınız web sitelerinde yapmayarak bir sonraki siteniz bir öncekinden daha iyi olacaktır. Bunun için bile sürekli araştırıyor ve kendinizi geliştiriyor olmanız şart tabikide.

İç  Seo İçin kesinlikle kullanmanız gereken tool Screamingfrog ‘tur. Özellikle çok fazla sayfa olan web siteleri için bulunmaz nimettir. Gelişen teknolojiyle birlikte JavaScript frameworkü olan angularJs veya VueJS  gibi framework kullanan web siteleri  için ayrı bir öneme sahiptir. Çoğu yardımcı araç sitenizi tarayamamaktadır. Screamingfrog bu şekildeki siteleri de rahatlıkla taramaktadır. Ayrıca ufak çaplı siteleride rahatlıkla taratabilir hataları, eksiklikleri ve sunucu loglarını kolayca takip edebilirsiniz.  Bunun dışında webmasterlar için olan forumlarda site analiz toolları bulunmaktadır. Buradaki bir kaç değer de size çalışmanızda fikir verebilir. Her türlü toolu kullanmak önemlidir. Ancak modası geçmemiş olan eksiklikleri bilip uygulamak hayati önem taşır.

İç  Seo Optimizasyonu  Yaparken Kontrol Edilmesi Gereken Noktalar

1-) Dışarıdan kullandığınız dosyalar

 • Sitenize dışarıdan gelen Js ve css dosyaları
 • Dışarıdan çağırılan resimler ve diğer tüm dosyalar

Mümkünse bunları kendi sunucunuza yükleyip html kodunuzda kendi  sitenize yüklediğiniz url’yi vermelisiniz. Bu şekilde sitenizde oluşabilecek yavaşlığı minimuma çekebilirsiniz.

2-) Tüm http response code’ları tespit edilip

 • 404 hatası veren sayfalarınızı sitenizdeki en ilgili sayfanıza yönlendirmelisiniz.
 • 500 hatası da aynı şekilde sunucunuzdan kaynaklı hata olup kontrol altına alınması gerekir. Google’da itibarınızı kötüleştirebilir uzun vade de bu şekilde devam etmesi halinde.

3-) Sitenizdeki Url Yapıları

Url yapılarınız anlaşılır olmalı, buna Sef-Url denir.  Url’nizde çeşitli get parametreleri veya “_”  vb. gibi işaretler seo dostu olmayan url lerdir. Seo dostu url örneği örnek vermek gerekirse.  Örneğin “İstanbul İş İlanları” diye bir sayfanız var diyelim bu sayfanızın url yapısı “siteadi.com/istanbul-is-ilanlari/” olmalıdır.

4-) Title ve Description

Her sayfanızın kendine ait Title ve Description’ı olmalı. Kesinlikle özgün olmalı ve title 50-70 karakter arası Description ‘da 150-170 karakter arası olmalıdır. Her ne kadar karakter olarak belirtsekte google bunu pixel olarak hesaplar. Eğer 200pixel’den büyükse description’unuz sonuna “…” işareti getirir.

5-) Meta Keywords ve Etiketler

Kullanılması önerilmez çünkü çok amatör ve spam amaçlı kullanılmaktadır. Bu etiketlerin kullanımını önermiyoruz eğer profesyonel bir şekilde kullanmayacaksanız. Daha sonra bu konu hakkında detaylı yazı paylaşacağız.

6-)Heading Etiketleri (h1,h2,h3)

Aslında h6’ya kadar gidiyor ama biz buraya kadar inceleyeceğiz.

 • Öncelikle h1 etiketi her sayfada 1 adet olmalı ve genel kullanımı title ile aynı şekilde olanıdır. h1 etiketi çok önemlidir o yüzden kesinlikle bir sayfanızda kullanılan başka sayfanızda kullanılmamalıdır.
 • h2 etiketi sayfanızdaki en önemli 2. başlıkları işaretleyeceğiniz etikettir. Örneğin “İstanbul İş İlanları” sayfanızın h1 etiketiyse bu sayfanın h2 etiketi şu şekilde olabilir <h2>İstanbul  Part Time Garson  İş İlanları</h2>
 • h3 etiketini genelde listeleme sayfalarınız için tercih etmelisiniz. h2 kullanımı bir sayfada 3 ü geçmemesi idealdir. Listeleme sayfaları 20’ye hatta – 40’a kadar çıkabildiği için buradaki başlıkları h3 olarak belirtmeniz uygundur. (Google arama sonuçlarındaki başlıkları h3 olarak kullanmaktadır)

Diğer Bilinmesi Gereken İç  Seo Ayarları

 • Sitenizde Favicon kullanmalısınız,
 • Sitenizin SSL olması avantajdır.
 • Dublicate sayfanız olmamalı, eğer varsa 301 yönlendirmesi yapılmalı.
 • Site hızı için AMP kurulumu yapılabilir.
 • Site içi linklemeniz iyi olmalı breadcrumb yapısı kullanılmalı.
 • Resimlerinize Alt ve Title etiketi girilmeli.

Şimdilik yazacaklarımız bunlar, merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum atarsanız o konu hakkında da bilgilendirme yapabiliriz.

WhatsApp