Google Analytics İle Hedef Kitle Oluşturma

Sadece web ortamında değil aslında gerçek hayatta da kitle oluşturmak önemlidir. Biz bu gün web site sahipleri için neden önemli onu inceleyeceğiz.

Hedef kitle oluşturmadaki mantık web sitenize gelen ziyaretçileri kaydetmektir. Bunu da tarayıcı çerezleri ile veya JavaScript kodu ile yapabiliyoruz.

Hedef kitle oluşturmak için en önemli 2 şeye ihtiyacımız var.

 1. Google Analytics Kodu
 2. Facebook Pixel Kodu

Tüm hazırladığınız sitelere bu kodları koymanız önemli, rekabetin çok yüksek olduğu günümüzde, ekmeğin aslanın midesini geçtiği bu günlerde kimse potansiyel müşterisini kaçırmak istemez. Kaçtıysa da çözümler aranırken aynı zamanda kaçanları tekrar ikna edebilmek için bu hedef kitleler remarketing reklamları kullanılmak üzere ayarlanır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hedef kitle sadece müşterilerimize ulaşmak için değil bir de ters mantıkta düşünürsek istemediğimiz kişileri de hedef olarak belirleyebiliriz. Mesela Google adwords reklamlarınıza saldırı yapılıyor ne yapmalıyım? Diye düşünüyorsunuz.

Yapmanız gerekenler çok basit aslında; Saldırı yapan kişileri analiz edip özelliklerini bilmeniz gerekir ve analiz edilip çözülemeyecek özellikte bir Adwords reklam saldırısı da yoktur. Ayrıca Google bu saldırıları kendi sisteminde geçersiz tıklama olarak saymakta ve bu durumda da boşuna ödeme yapmamaktasınız. Ancak sinek ufak olsa da mide bulandırıyor. Gelelim bizim yapacaklarımıza.

Oluşturulacak Hedef Kitleler

 • 3 saniyeden az sitede kalanlar.
 • Sitenize 2’den fazla oturum açmış olanlar.

Üstteki 2 kitle aslında yeterli olur çoğu zaman ancak dediğimiz gibi, detaylı incelendikten sonra, ona göre hedef kitle oluşturulmalıdır.

Hedef kitlelerimizi oluşturduktan sonra adwords paneline gidip (Adwords ve Google Analytics bağlantınızın yapılmış olması gerekiyor) “Hedef Kitleler” kısmından oluşturduğunuz kitleyi “Hariç Tutulan” bölümüne eklemeniz gerekiyor. Bu şekilde Adwords arama ağına yapılan saldırıdan kurtulabilirsiniz. Gelelim adım adım Google Analytics ile hedef kitle oluşturma işlemine.

 1. Google Analytics’te oturum açıyoruz.
 2. Sol altta çark simgesine tıklayıp ayarlara gidiyoruz.
 3. İzleme bilgileri > Veri Toplama diyoruz.
 4. Yeniden Pazarlama kısmı aktif değilse aktif yapıyoruz.
 5. Kitle Tanımları > Kitleler kısmına gidiyoruz.
 6. +Yeni Kitle butonuna tıklıyoruz.
 7. Kitle tanımı kısmından istediğinizi seçiyorsunuz, ben Tüm kullanıcıları seçeceğim bu örnekte.
 8. Üyelik süresi, kısmı kullanıcıyı kaç gün hedef kitleniz içinde tutacağınızı belirtmekte, duruma göre değişmekle birlikte 45 idealdir.
 9. Kitle adı belirtiyoruz ve sonraki adıma geçiyoruz.
 10. Kitle hedefleri kısmından bağlı olan Google Adwords hesabınızı işaretliyorsunuz.
 11. Yayınla dedikten sonra kitleniz oluşuyor.

Oluşan kitleyi adwords panelinden “Kitleler” bölümünden görebilir, bu kitleye özel reklamlar oluşturabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp