İç (On-Page) SEO Nedir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Seo çalışmalarının ilk adımı İç Seo Optimizasyonu yapmaktan geçmektedir. Yeni bir web sitesi açarken iç seo kurallarına dikkat etmek çok önemlidir. İç seo’yu binanın zemini gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar sağlam olursa o kadar yukarı kat çıkabilirsiniz. İç seo stratejiniz zamanla tecrübelerinize göre sağlamlaşır, yani zamanında yaptığınız yanlışlar veya ileride keşke ilk başta böyle değil de şöyle yapsaydım dediğiniz şeyleri yeni kuracağınız web sitelerinde yapmayarak bir sonraki siteniz bir öncekinden daha iyi olacaktır. Bunun için bile sürekli araştırıyor ve kendinizi geliştiriyor olmanız şart tabikide.

İç  Seo İçin kesinlikle kullanmanız gereken tool Screamingfrog ‘tur. Özellikle çok fazla sayfa olan web siteleri için bulunmaz nimettir. Gelişen teknolojiyle birlikte JavaScript frameworkü olan angularJs veya VueJS  gibi framework kullanan web siteleri  için ayrı bir öneme sahiptir. Çoğu yardımcı araç sitenizi tarayamamaktadır. Screamingfrog bu şekildeki siteleri de rahatlıkla taramaktadır. Ayrıca ufak çaplı siteleride rahatlıkla taratabilir hataları, eksiklikleri ve sunucu loglarını kolayca takip edebilirsiniz.  Bunun dışında webmasterlar için olan forumlarda site analiz toolları bulunmaktadır. Buradaki bir kaç değer de size çalışmanızda fikir verebilir. Her türlü toolu kullanmak önemlidir. Ancak modası geçmemiş olan eksiklikleri bilip uygulamak hayati önem taşır.

İç  Seo Optimizasyonu  Yaparken Kontrol Edilmesi Gereken Noktalar

1-) Dışarıdan kullandığınız dosyalar

 • Sitenize dışarıdan gelen Js ve css dosyaları
 • Dışarıdan çağırılan resimler ve diğer tüm dosyalar

Mümkünse bunları kendi sunucunuza yükleyip html kodunuzda kendi  sitenize yüklediğiniz url’yi vermelisiniz. Bu şekilde sitenizde oluşabilecek yavaşlığı minimuma çekebilirsiniz.

2-) Tüm http response code’ları tespit edilip

 • 404 hatası veren sayfalarınızı sitenizdeki en ilgili sayfanıza yönlendirmelisiniz.
 • 500 hatası da aynı şekilde sunucunuzdan kaynaklı hata olup kontrol altına alınması gerekir. Google’da itibarınızı kötüleştirebilir uzun vade de bu şekilde devam etmesi halinde.

3-) Sitenizdeki Url Yapıları

Url yapılarınız anlaşılır olmalı, buna Sef-Url denir.  Url’nizde çeşitli get parametreleri veya “_”  vb. gibi işaretler seo dostu olmayan url lerdir. Seo dostu url örneği örnek vermek gerekirse.  Örneğin “İstanbul İş İlanları” diye bir sayfanız var diyelim bu sayfanızın url yapısı “siteadi.com/istanbul-is-ilanlari/” olmalıdır.

4-) Title ve Description

Her sayfanızın kendine ait Title ve Description’ı olmalı. Kesinlikle özgün olmalı ve title 50-70 karakter arası Description ‘da 150-170 karakter arası olmalıdır. Her ne kadar karakter olarak belirtsekte google bunu pixel olarak hesaplar. Eğer 200pixel’den büyükse description’unuz sonuna “…” işareti getirir.

5-) Meta Keywords ve Etiketler

Kullanılması önerilmez çünkü çok amatör ve spam amaçlı kullanılmaktadır. Bu etiketlerin kullanımını önermiyoruz eğer profesyonel bir şekilde kullanmayacaksanız. Daha sonra bu konu hakkında detaylı yazı paylaşacağız.

6-)Heading Etiketleri (h1,h2,h3)

Aslında h6’ya kadar gidiyor ama biz buraya kadar inceleyeceğiz.

 • Öncelikle h1 etiketi her sayfada 1 adet olmalı ve genel kullanımı title ile aynı şekilde olanıdır. h1 etiketi çok önemlidir o yüzden kesinlikle bir sayfanızda kullanılan başka sayfanızda kullanılmamalıdır.
 • h2 etiketi sayfanızdaki en önemli 2. başlıkları işaretleyeceğiniz etikettir. Örneğin “İstanbul İş İlanları” sayfanızın h1 etiketiyse bu sayfanın h2 etiketi şu şekilde olabilir <h2>İstanbul  Part Time Garson  İş İlanları</h2>
 • h3 etiketini genelde listeleme sayfalarınız için tercih etmelisiniz. h2 kullanımı bir sayfada 3 ü geçmemesi idealdir. Listeleme sayfaları 20’ye hatta – 40’a kadar çıkabildiği için buradaki başlıkları h3 olarak belirtmeniz uygundur. (Google arama sonuçlarındaki başlıkları h3 olarak kullanmaktadır)

Diğer Bilinmesi Gereken İç  Seo Ayarları

 • Sitenizde Favicon kullanmalısınız,
 • Sitenizin SSL olması avantajdır.
 • Dublicate sayfanız olmamalı, eğer varsa 301 yönlendirmesi yapılmalı.
 • Site hızı için AMP kurulumu yapılabilir.
 • Site içi linklemeniz iyi olmalı breadcrumb yapısı kullanılmalı.
 • Resimlerinize Alt ve Title etiketi girilmeli.

Şimdilik yazacaklarımız bunlar, merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum atarsanız o konu hakkında da bilgilendirme yapabiliriz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp